9 Şubat 2012 Perşembe

Edirne 2012 su taşkını

Bu gün 2012 yılı şubat ayının 9 u. Bulgaristan'daki Küçük bir barajın yıkılmasından dolayı Edirne'miz su baskını tehdidi altında 3. gününü de geride bıraktı. Tunca nehrinde bu gün gördüğüm kadar ile su seviyesi 120 cm kadar düşmüş. Neyse ki su yatağından çıkmasına rağmen daha önceki yıllarda olduğu gibi fazla yükselmedi. Önceki yıllar yine aynı tehdit oluştuğunda su seviyesinin seddeler le bir olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Bu fotoğraflar benim yerleşim bölgeme yakın geçen tunca nehrinin fotoğrafları. Edirne'den geçen üç nehir var Tunca, Meriç ve Arda nehirleri. Bu nehirlerin üçü de Bulgar topraklarında doğup Edirne'de buluşmaktadırlar. Yani bir müddet üçüde ayrı yol aldıktan sonra Edirne'de birleşiyorlar ve Saroz körfezinden denize dökülüyorlar. Haliyle kış aylarında da şehrimizden geçerken bir tehdit oluşturuyorlar. Şükürler olsun can kaybı olmadı biraz mal kaybı olmuş olabilir ama fazla olduğunu zannetmiyorum. Yani yerleşim yerlerine pek zarar verdiği söylenemez genelde Meriç nehri kenarındaki eğlence yerlerini, çay bahçelerini falan etkiledi bu da çok olağan. Meriç nehrini fotoğraflayamadım. Meriç ve Arda birleştikten sonra Karaağaç mahallesi yakınlarından geçiyor ve orasını bayağı bir tehdit ediyor. Bir kaç yıl önce bayağı bir evi su basmıştı.


Vatandaşın biri nehir kenarına bir ahır yapmış, 1,2 ineği var. Bu hayvanı da hırsızlığa karşı ahırın yakınına bağlıyor. Burası yolumun üzeri devamlı görüyorum; bu hayvan hep bağlı. Ne zaman su tehlikesi olmuş olsa vatandaş hemen gelip inekleri alıp gidiyor, çünkü inekleri para ile aldı ya. Bu hayvanı da gözü görmüyor, toprakta yatıyor üzerinde yağmurdan ve kardan korunması için bir korunak yok. Su da dibine kadar gelmiş 1 saat sonra suyun yükselmeyeceğini kimse garanti edemez, nasıl vicdan anlamadım gitti. Hayvanın karşısından öyle bir poyraz esiyor ki anlatamam dün fotoğraf çekeyim dedim soğuktan ve poyrazdan çekemedim ellerim dondu. Bu hayvan kaç gündür orada gece gündüz bağlı nasıl donmamış anlamadım demek ki öldürmeyen Allah öldürmüyor. Allah insanı İmandan ayırmasın,vicdansızın eline bırakmasın.


Bunlar bahçe evleri zarar olduğunu zannetmiyorum
Bu da bahsi geçen ineklerin ahırı, çatısına kadar su çıkmış...

Osmanlı'dan kalan tarihi Tunca köprüsü ve başka bir bahçe evi.
.8 yorum:

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali abi geçmiş olsun.Saglıcakla kalın.

muhteşem turunç dedi ki...

Abi geçmiş olsun. İnşallah üzücü olaylar olmadan bu baskın tehdidi ortadan kalkar. Köpeğe gelince ben olsam salardım hayvanı. Belki kaçar kurtulur sahibi olacak hayvandan..

Unknown dedi ki...

selamun aleyküm ali abicim nehirin setleri aşmamasına sevindim inşallah şimden sonrada bu kadar etkili olmaz.allah yardımcınız olsun oldukça korkulu anlar yaşamışınızdır. o durumda mağdur bırakılan o köpeğede allah yardımcı oluyordur.selam ve dua ile allaha emanet olun.

ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ dedi ki...

Ali abi inşallah olumsuz bir şey olmadan sular çekilir. Oraları bir dolaşsam zaten olumsuzluk filan kalmaz ama bana çok geziyorsun diyorlar, moralim bozuluyor. Abi sağlıcakla kal.
Unutmadan, köpek hala yaşıyor mu?::((

İlhami Uyar dedi ki...

Sevgili <Ali bey geçmiş olsun allah beterinden korusun,

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Ali abi geçmiş olsun,

bu sene kış her yerde çetin geçiyor. Ama sizin oralarda dahada zor şartlardasınız.Allah yardımcımız olsun.

Unknown dedi ki...

Aga nerdesin ? özlettin yaa

ALİ ŞEKERLİ dedi ki...

Abdullah bey merhaba!
Buralardayım, ben sizleri takip ediyorum...

Bir yıl olmuş yazmayalı, inşallah yakında paylaşımlarım olacak.

Sorduğun için teşekkür ederim...