16 Ekim 2010 Cumartesi

Yazdan kalanlar...Yeni arılığım.

Eski arılığım evime 15 mt kadar uzaklıkta idi uzun yıllar burada arıcılık yaptım.
Çevrem evler ile sarılı idi,evlerin ortasında 600 metrekare bir boşluk vardı ve ben bu boşlukta 1990 yılında 1 koloni ile başladığım arıcılık macerama 2010 yılına kadar devam ettim.

Komşularımın hiç birinden de hiç şikayet duymadım,arılarım kimseye zarar vermedi.
Belki de arılar tarafından muhakkak sokulan olmuştur fakat bana hissettirmediler.
Bence, arıcının komşuları ile ilişkisi iyi olmalıdır herkes ile iyi geçinmelidir.

Şu an arığın çok yakınına ev yapıldı,ve bana hali ilede yol göründü!
Kimseye zarar vermeden tası tarağı toplamak düştü :-)
Geçtiğimiz kıştan beri aradığım yeri bu yaz yani haziran ayında buldum ve 10 koloniyi,birkaç çiftleştirme kutusunu birkaç tanede yeni yapmış olduğum bölmeleri yeni yere getirdim.
Bu yeri bana tavsiye eden arkadaşın,buradan 4 arısı çalındı o da buradan arılarını taşımıştı,o gitti ben geldim inşallah aynı şey benim başıma da gelmez.
Bu taraflarda hırsızlık aldı başını gidiyor,ne hikmetse bir tane bile hırsız yakalanmadı!Yeni yerim çok büyük en az 300 arı rahatlıkla koyulabilir.

Bu fotoğrafları hasattan sonra çekmiştim...


Anaarı çiftleştirme kutuları.
Kutuları karıncalardan kurtarmak için bu şekilde kazıkların üzerine monte edip kazığa da yanmış motor yağı sürdüm,kutuları karınca istilasından kurtarmak için bence en etkili yöntem bu,daha önce kutuların etrafına veya kazıkların dibine kireç,talk pudrası ve çeşitli ilaçlar kullanmama rağmen başarılı olamamıştım yanık yağ hariç hepsinin üzerinden geçti karıncalar.

Bu kutuları 3 cm kalınlığında sert strafordan katlanır çerçeve olarak yapmıştım,kutuların altı tamami ile tel olduğu için bu kutularda arı terki hiç olmadı ve çok kullanışlı.

Yukardaki 5 çerçevelik ruşeti de 2 cm lik sert strafordan yaptım, mayıta, haziranda gelişmiş kolonilerden aldığım kapalı yavrulu 1 adet çerçeve arısı ile birlikte 1 çerçeve de ballı polenli yine arısı ile 1 çerçevenin de sadece arısını bu kutulara koydum ve çıkmak üzere olan bir adet meme verdim şu an 5 çerçeve oldular inşallah kışı rahat çıkarlar...
Arı çoğaltmak için büyük kovana ihtiyaç yok bence bu kutuyu yapmak çok basit ve çok ucuz!
Havalandırması yeterli ise de arı bu kutuları kesinlikle kemirmiyor.

Yukarıda görülen kutu da piyasada satılan bir anarı çiftleştirme kutusu,bu kutulardan elimde bir kaç tane var fakat bu kutularda , sıcaklarda terkler oluyor havalandırma hiç yok,10 mm çapında bir giriş deliği var havalandırma sadece oradan oluyor, ne kadar olacaksa yani hiç olmuyor bu kutuları bir daha kullanmayı da düşünmüyorum...

Arılık seçerken dikkat edilecek bazı noktalar var;kuzey tarafı kapalı olursa çok iyi olur kuzeyden gelen soğuk rüzgarı fırtınayı almaz doğu tarafı açık olmalı ki sabah güneşini alsın,arı güneşin doğması ile birlikte işe başlasın güney tarafıda açık olursa tadından yenmez :-)
Yeni yerimde bu özellikler mevcut ve tabiki en önemli detaylardan biri de su olması , arılığa su taşımak büyük eziyet oluyor ve ayrıca yol da çok önemli arılığa muhakkak araç girmeli araç giremiyorsa arıyı taşırken veya sağımda büyük problem oluyor.
Arılığın ön kısmı yani güney tarafı bu yıl , bu görünen bölgede ayçiçeği yoktu inşallah önümüzdeki yıl ayçiçeği ekilir.
Ufukta görülen ağaçlıklar Yunanistan'a ait yürüyerek 10 dk falan çeker herhalde...


Bu ağaç ta arılığın arkasında üzerinde çok ahlat vardı bir tane tattım hoşuma gitmedi meyvası döküldü gitti heba oldu, bizim meyve düşmanı gelmedi gelse idi muhakkak turşu falan kurardı :-)
Günahını almayayım arkadaşımın, dün akşam kargo geldi ve büyük bir paket ; Allah,Allah dedim bu da nedir acaba kargo parası bile ödenmiş...

Paketin üzerine baktım gebzeden geliyor "sevgili dostumdan" hakkını yememek lazım kargo için çok güzel paket hazırlıyor, paket fizana da gitse kesinlikle bir şey olmaz :-)Paketi açtım taaaaaaa uzaklardan Erzincan dolaylarından tulum peyniri ve fasülye ve İstanbul dolaylarından da plastik çerçeve yan kulağı, dostluk böyle bir şey olsa gerek, hatırlanmak çok güzel bir şey sağ olun var olun gönderenlerden ve dağıtım işini üstlenen arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
Şu 3-4 yıl zarfında sanal alemde (aslında hiç de sanal değil) çok kıymetli dostlar edindim hepiniz sağolun var olun...
Gözlerim yaşardı daha fazla yazamayacağım, "peynirin" tadına bakmaya gidiyorum...

4 yorum:

ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ dedi ki...

Öncelikle Ali abi yeni arılığın hayırlı olsun.
Meyve düşmanı degilim, kesinlikle meyveleri degerlendiririm.

Abi bir kaç gün önce Muhteşem abi bana dediki abi biz çok iyi dosttuz. Dosluk denilince kim ne anlar bilemiyorum ama benim öyle dostlarım varki.
Dostluklarda para pul olmaz. Parayla ben Sadri abime ne yaptırabilirmki, gene Muhteşem abime desemki sana şu kadar para şunu yap, kesin beni döver.

Ben mizaç olarak emredici konuşmalara sahibim. Bunu olayın içinde farkedemiyorum. Bir gün suni tohumlama yapıyoruz, geneldede masada ben olurum, şunu verin şunu alın ve çok sabırsız bir yapım var. Olayı dışardaki pencereden izleyen hacının oğlu ooo Ali abinin hizmetçilerine bak deyince, ben bir düşündüm, adamlar etrafımda pervane oluyor. Sonra Muhteşem abiye dedim abi ben olay sırasında size bir şeyler söylüyorum sizi üzüp kırmıyorum dimi, lan kızıp üzülsek senin yanında ne işimiz var, sen işine bak dedi::))

Hediyeleri gönderen abime dün akşam abi sanada yük olduk dedim o ne biçim laf diye bana kızdı.


Ali abi asıl beni duyğulandırdın ben selpak bulmaya gidiyorum...

muhteşem turunç dedi ki...

Ali abi evet yeni arliığın hayırlı olsun. Bu seferki baskını buraya yaparız ve bende olurum inşallah. Ayrıca sana minnettarım zira bizimkini ne yapsamda dövsem diyordumki ağzıyla yakalanddı:) demekki parayla dövecez:)şimdi bi işi olduğunda derim parasız olmaz verincede senmisin bana para veren:)der girerim...:/) abi afiyet olsun:/)inşallah çıtaları beğeniriz kullanışlı olur.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali abi,yeni arılıgın hayırlı olsun.Afiyet olsun.Saglıcakla kalın.

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

selamünaleyküm,

ali abi yeni yerin hayırlı olsun.
inşaallah kötü niyetli kişiler senin arılarınada musallat olmaz.
yerin güzel görmek isteriz edirneyide özledik.

selam ve muhabetle Allaha emanet ol