12 Haziran 2011 Pazar

Değerli Dostum, Ayhan Hocam Ziyaretime Geldi !


Ayhan hocam ile sanal alemde tanışmamız zannedersem 2007 yılında olmuştu. İlk önce msn de daha sonrada telofonda bayağı bir muhabbetimiz oldu. Baharda, mayıs ayının sonlarında Edirnemizin Lalapaşa ilçesine geliyor.

İlk önce karaçalı balını alıyor ardından da ayçiçek balını alıp Çanakkaleye pürene gidiyor. Çok çalışkan bir abimiz emekli öğretmen ve babadan arıcı. Geçtiğimiz yıl Tekirdağa kanolaya geldi, fakat bir takım olumsuzluklar yaşamıştı bir kaç tane arısını çalmışlardı morali bayağı bozuktu geçen yıl görüşememiştik.

Bu yıl 150 arı ile mayıs ayında karaçalıya geldi şu ana çalıdan bal geliyor.Çok candan bir abimiz gezginci arıcılığı tam layıki ile yapıyor, Allah yardımcısı olsun bayağı bir sohbet etme imkanı bulduk...
Güle, güle abi yolun açık olsun inşallah her şey gönlüne göre olur umduğunu bulursun...


Joker... ailemize yeni katıldı hadi yine gelin , "horozuna kravat bağladığım kısa tüfekleri" size bir sürprizim var! ( inşallah köpeğide götürmezler) Çabucak sahiplendi çok ta şımarık...
Alaska kurdu imiş, bayağı bir cüsseli. İç işleri bakanı ile kavga ediyoruz; ekmek veya yemek artığı, makarna falan yemiyor tavuk yiyor, "hergele" ekmeğe alıştıramazsak yandı gülüm keten helva:=)


Yat ülen yat.


Kabak tarlası yani kabak çekirdeğinin üretildiği bitki kabak körpe iken çekirdek bağlamadan yemeği ve dolması güzel olur çiçeğinin de dolması oluyor.

Daha yeni çiçek açtı, kabak bitkisinin poleni ve nektarı boldur yakınımda bayağı bir ekili alan var.

Şu anda bitkiye arı çok rağbet ediyor.


Kabak çiçeği.Arılar, çifter, çifter ziyaret ediyor.

Bu da meyvesi daha büyüyecek ve sararacak, olgunlaşacak, tohum bağlayacak ve hasat edilecek.Kabak çekirdeği üretmek bayağı zahmetli bir iş muhakkak sulanması lazım çapalanması lazım ve hasattan sonra tohumlar harmana serilip güneşte kurutulması lazım. Hizmeti çok olduğu için çiftçi fazla ekmiyor en fazla eken 20 dönüm falan ekiyor daha fazlası ile başa çıkmak çok zor çünkü işlemlerin çoğu el ile yapılıyor. Kabak tarlasının dönümü 100 ila 150 kg ürün veriyor.


Şeker pancarı tarlası. Yöremizde bayağı ekiliyor zannedersem aynı tarlaya 4 yılda bir ekiliyor daha önce izin vermiyorlar. Bu bitkininde verimi bizim buralarda toprak kuvvetli olduğu için dönümü 12 ton ürün verebiliyor.

7 yorum:

ARICI ALİ TÜRK VE ARICILIK BİLGİLERİ dedi ki...

Ali abi sana ve Ayhan hocama selamlar.

Sabah sabah beni güldürdün, joker şımarık sa, korkarım kısa tüfekler onuda götürür. Hele tavuğa alışanı, ekmekle doyurmaya kalkarsan, yatar kalkmaz bilesin::))
Sen içişleriyle iyi geçinmeye bak.
Kabaklar tatlanmaya başlamış gibi gözüküyor.
Kal sağlıcakla.

ERZİNCANLI ARICI VECDİ dedi ki...

Ali abi,size ve ayhan hocama selamlar.Abi alaska kurdu giderse,kangal yollarım.yinede Ali beyin sözünü yabana atma.Saglıcakla kalın.

İlhami Uyar dedi ki...

Saygıdeğer Ali bey,Ayhan hocamla tefonda zaman zaman görüşüyoruz,kendilerine saygım ve sevgim sonsuz ama blog yayınına son verdiği için hocama birazcık kırgınım.Dostluğunuz daim olsun,her ikinizede en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Yeni köpeğinizde hayırlı olsun,hayvan sevgisi bambaşka bir duygu,sizin hatununda zamanla köpeği en az sizin kadar seveceğine inanıyorum.Herşey gönlünüze göre olsun.

ALİ ŞEKERLİ dedi ki...

A.S. Bakanım, Joker ekmek yemedi ki yatsın hem tavuğu götürüyor hemde yatıyor it oğlu it:=)

A.S vecdi abi, uyarını dikkate alacağım. Ama kangaldan korkuyorum abi ondan bekçi köpeği olmuyor onun serbest gezmesi lazım.

Merhaba İlhami abi, Ayhan hocam blog yayyınına ben son vermedim blog çöktü, ulaşamıyorum diyor. yenisini kur dedim pek sıcak bakmıyor ne hikmetse, halbuki paylaşacağı çok şey olduğuna inanıyorum. İçişleri bakanı köpeği seviyor ama tavuklara kıyamıyor:=)

yusuf şimşak dedi ki...

SLM...

Ali Abi.

İşin zor.Ya senin alaska kurdu meziyetini gösterecek veya tavuk yemekten vazgeçecek.Yoksa yol görünüyor gibi :)


SLM ve Muhabbetle...

muhteşem turunç dedi ki...

Hele şükür be abi. Sonunda ortaya çıkıverdin. Özlettin kendini. O alaska kurdumu ne onlardan da bekçi köpeği olmaz diyorlar hoş ben itlerin hepsinden korkarım ama:( neyse birde çamura yatar bir tavır sergilemişin nerde senin kabaklar bırak alemin kabaklarını hani yarıştıracakdık:) kal sağlıcakla abi.

ALİ ŞEKERLİ dedi ki...

Slm. Yusuf kardeşim !
Valla doğru diyorsun Yusuf, işim zor...
Bu köftehor tavuktan vazgeçeceğe benzemiyor ama bende vazgeçmeyeceğim çok sevimli kerata.

Hoşçakal, her şey gönlünce olur inşallah...

Muhteşem abi merhaba !
Akşamları sen erken kaçıyorsun ben geç oturuyorum dediğin gibi uzun zamandır görüşemedik, bende seni özledim be burnumda tütüyorsun:=)

Evet doğru diyorsun bu cinsten bekçi köpeği olmaz diyorlar ama bu it hayvan düşmanı...

Malum kısatüfekler at arabası ile geziyorlar bu it ata da düşman be:=)

Kabakların fotolarını çekmeye utanıyorum, ama sana bi tüyo vereyim senin kabaklar, bizim kabaklara, seçimlerden 1. çıkan Ak parti gibi fark attı:=)

Hoşça kal abi...